School Logo

Stoborough CE VA Primary School

Love for ourselves, for each other and for the world

click ceop opens in new window

Get in touch

Meet the Governors

The Governing Body have an important and active role at Stoborough Primary School. We aim to ensure all children benefit from the best educational start; supporting and challenging the Headteacher to gain at least good outcomes for all pupils.

We actively monitor progress and attainment, in various aspects of the school and ensure the school budget is spent wisely.

It is a privilege to serve the school and its community.

 

Stoborough School Governors

Giles Wade:

Chair of Governors 

Foundation Governor

Appointed: 17th September 2020

Term Ends: 17th September 2024

Link Governor for: Health and Safety, Premises, Computing and PSHE, Policies and equality

 

Debs Barclay

Vice Chair of Governors
Foundation Governor

Appointed: 1st September 2019

Term Ends: 31st August 2023

Link Governor for: SEND, RE and Collective Worship and Safeguarding

 

Alison Oakes

Foundation Governor

Appointed: 4th February 2019

Term Ends: 3rd February 2023

Link Governor for: Science

 

Linda Northover: 

Local Authority Governor

Appointed: 17th September 2020

Term Ends: 17th September 2024

Link Governor for : English, Maths, EYFS


Jim Cole: 
Parent Governor

Appointed: 19th November 2020

Term Ends: 19th November 2024

Link Governor : Arts and Culture, Art, History, Geography

Beccy Spicer: 
Staff Governor

Appointed: 1st September 2018

Term Ends: 31st August 2022

 

Steve Cranfield 
Parent Governor

Appointed: 23rd September 2021

Term Ends: 22nd September 2025

Link Governor : PE

 

Helen Williams

Foundation Governor

Appointed: 23rd September 2021

Term Ends: 22nd September 2025

Link Governor for : Modern Foreign Languages

 

 

Canon Simon Everett:

Ex-Officio Governor

Appointed: 11th September 2015

Link Governor for : Pastoral

 

Jemma Murray:

Headteacher

Appointed: 1st September 2020

 

Clerk to the Governing Body: Mrs Michelle Harrington m.harrington@stoborough.dorset.sch.uk

 

Former Members of the Governing Body 

 

Christopher Hill

Foundation Governor

Appointed: 21st May 2018

Resigned: 23rd September 2021

 

Claire Hollard

Parent Governor

Appointed: 23rd November 2017

Term Ended: 23rd September 2021

 

 

 

Top